Tábor Ráj - Letohrad

První běh - 30.6.- 11.7.2021


13. den
Závěrečná celotáborová hra je za námi! Všechny body jsou přepočítané, ale výsledky a tedy výherci Rájovských cen se dozvíme během zítřejšího dopoledne. Delegáti se svými týmy museli proběhnout štafetový závod inspirovaný hrou "Hry bez hranic". Ráno jsme se na poslední etapu naší cesty dokonce připravovali na ranní rozcvičce za zvuků známé pohádkové hudby: "Vstávej semínko olala, bude z tebe fiala!"
12. den
Americký prezident Donald Trump dnes vyhlásil nábor do vojenských jednotek! Maloši, střeďáci a habáni absolvovali vojenský výcvik, který spočíval v zdolání obratnostní a překážkové tratě táborem a v blízkém okolí. Trasa vedla bahnem, vodou, lesem i polem. Po cestě děti plnily ještě různé úkoly jako podlézání, lanové překážky, hod kamenem, tažení pneumatiky a další silová cvičení. Nejlepší z dětí zvládl celou trať (3,2 km) pod 24 minut. Ráno nás čeká vyhodnocení poslední CTH a slavnostní závěrečný souboj zemí o umístění v podobě štafety "Hry bez hranic".
11. den
Pomalu ale jistě se blížíme ke konci. Dnes jsme zavítali do země tulipánů a sýrů, Holandska! Holanďané jsou známí jako tvůrci map, a tak jsme si při orientačním běhu vyzkoušeli disciplíny v různých zemích. Děti například skládaly pexeso s fotkou královny Alžběty II., nebo se učily francouzská slovíčka. Cestu po světě jsme večer zakončili diskotékou. Děti už teď leží spokojeně v postýlkách a odpočívají na zítřejší výcvik amerických jednotek!
10. den
Dnes naše děti čekal celodenní výlet. Vycházky směřovaly například na nedaleký Andrlův chlum nebo do Tvrze Orlice. Některé oddíly se vydaly ale i dále nebo například tvořily šipkovanou pro mladší táborníky. Všichni se vrátili unavení, večer se tedy nesl v duchu odpočinku na chatkách nebo hraní her v táboře.
9. den
Itálie! Špagety, pizza, víno! My jsme dnes ale na takové dobroty neměli vůbec čas! Delegáti se se svými oddíly vydali do okolního lesa postavit na počest nejznámějších italských staveb jejich repliky. Pak jsme se přes moře vydali do Španělska, kde jsme na pobřeží byli účastníky tradičních plážových her. Děti měly za úkol například proplavat okolo svého vedoucího nebo na čas vylovit určitý počet tenisových míčků z vody. Po náročném dni nás dnes večer čekala ještě kvizová hra, kde si táborníci vyzkouší všeobecné znalosti!
8. den
Cesta do Jihoafrické republiky proběhla v pořádku. Dopoledne se celý tábor připravoval na plánované programátorské školení, které nás čekalo hned po vynikajícím obědě. Děti tedy vyrazily na cestu okolo tábora, při které musely vypracovat matematickou křížovku. Matematika je totiž věda, na které stojí spousta programovacích jazyků. Večer nás čekalo tématické promítání, sledovali jsme totiž film Cesta kolem světa za 80 dní. Zítra je na plánu pokračování v Itálii! Snad nebudeme muset vařit špagety
7. den
Návštěva Číny je za námi! Děti dnes na ohni vařily klasický čínský pokrm, tedy rýži. Jejich úkolem nebylo jen rýži uvařit, ale také ji co nejrychleji sníst hůlkami, které si oddíly musely sami vyrobit. Po vydatné svačince měli všichni vlastní oddílové programy a letadlo tak mělo čas na cestu do další destinace. Na závěr dne jsme přistáli v Srbsku. Při noční hře jsme vyzkoušeli funkčnost rádiových vln a někteří se dokonce setkali se samotným Nikolou Teslou! Zítra nás čeká přesun do Jihoafrické republiky, která sice nemá v Rájovských cenách zastoupení, ale byly jsme pozváni na programovací školení od samotného Elona Muska! A to se nedá odmítnout!
6. den
Letadlo do Číny odstartovalo! Bohužel jsme chvíli po startu vletěli do bouřkových mračen a navigace začala ukazovat špatný směr. Místo Číny jsme tedy museli nouzově přistát v Polsku. Tam děti na rychlost musely odeslat vzkaz telegrafem. Po splnění úkolu jsme nasedli zpět na palubu a vydali se dále, se zastávkou na francouzském pobřeží. Děti zde měly za úkol na čas splést co nejdelšího hada ze svého oblečení a zůstat jen v plavkách. Než poletíme zase dál, byly jsme pozváni na diskotéku v kostýmech. Francouzi jsou totiž známí svým smyslem pro módu!
5. den
Táborníci dnes necestovali podle plánu, ale vydali se po vlastní ose. Na programu byl celodenní výlet. Většina oddílů se vydala do okolí tábora a města Letohrad. I přes nepříznivé počasí si všichni výlety užili. Zítra nás čeká cesta do vzdálené Číny, kde děti budou testovat svoje kulinářské schopnosti.
4. den
Pozor hlášení! Let do Španělska s přestupem v Rakousku byl dnes kvůli nepříznivému počasí zrušen! Delegáti se svými oddíly tedy nastoupili do letadla, které mířilo směrem do České republiky! Dnešním úkolem děti bylo rozpoznat dvojice vynálezů, pomocí velice známé hry - PEXESO! Aby to ale nebylo tak jednoduché, dvojice pexesa byly tvořeny obrázky a názvy, a to buď v angličtině nebo morseově abecedě. Týmy spolu musely spolupracovat, prověřily svou paměť a poznaly nové vynálezy. Večer jsme završili "mokrým" programem - Miss a Missák Ráj 2020! Zvolení vedoucí a praktikanti se předvedli ve třech disciplínách a děti nakonec zvolily své dva vítěze! Gratulujeme!
3. den
Dnešní dobrodružství nás zavedlo do dvou zemí. Letecké jednotky všech oddílů se vydaly na výlet do Anglie, kde na tábornících byla testována zdatnost, odolnost, vytrvalost a férovost. Dále se děti popraly s dalším nelehkým úkolem ve Skotsku. Při soubojích v tradičním přetahování lana byla prokázána síla jednotlivých států. Všechny státy při hrách vynaložily velké úsilí a za to získaly další šifru, která je posunula blíže k sestavení rozházených seznamů. Někteří otužilí jedinci se také odhodlali vykoupat v Severním moři. Při večerním nástupu jsme uslyšeli archivní kousek britského královského děla, které jsme si po výstřelu mohli prohlédnout. Zítra naše společná cesta pokračuje do České republiky. Jsme zvědaví a těšíme se, jaký vynález zde objevíme.
2. den
Všechno dobře dopadlo! Oddíly dnes byly velmi aktivní a dokázaly vytvořit dopravní prostředky, kterými se budou přepravovat po celém světě. Naše letuška Káťa všechny prostředky prověřila a děti rovnou vyrazily na cestu! Na skok jsme se zastavili v Německu, kde jsme dostali za úkol vypěstovat čočku, za kterou si děti zaslouží další indícii. Na závěr dne jsme na diskotéce oslavili první úspěch a pak už honem do postele a připravit se na zítřejší dobrodružství, které pokračuje v Anglii a Skotsku.
1. den
Dnes kolem desáté hodiny ranní přistálo na mezinárodním letišti v Ráji letadlo s delegáty z různých zemí. Na místě se zástupci setkali s Alfredem Nobelem, který je vřele přivítal a rovnou přešel k předávání Nobelových cen. Bohužel se naskytl problém v podobě "nevinné mouchy", která Nobela vyrušila natolik, že se mu všechny seznamy se zeměmi, vědci a vynálezy přeházely. Naštěstí naši nápadití táborníci nabídli svou pomoc s uspořádáním seznamů do původní podoby. Důležité v tuto chvíli je procestovat všechny státy a pokusit se dohledat kýžené informace. Prvním krokem je vyrobit pro svůj oddíl a delegáty dopravní prostředek, který je dokáže převést po celém světě. Pozor! Na výrobu mají pouze pár hodin! Poznáte z jakých zemí naši delegáti pochází?
Příjezd
Tak jsme v pořádku dorazili do tábora. Cesta proběhla bez problémů a už se těšíme, do jakých zemí se v následujících dnech podíváme. Rádi bychom Vám také připomněli, že svým táborníkům můžete posílat vzkazy přes webové stánky tábora, které budou od zítra aktivní. http://tabor-raj.cz/tabor Přejeme všem krásnou dobrou noc z Ráje! ❤️